Zakopané – Tatry

Nedávno se mě ptala známá, jaké je to v městečku Zakopané, tedy v Tatrách z Polské strany, že by tam chtěli jet na dovolenou. Pokud jste milovníci hor a túr, vřele doporučuji. Třeba už jen pro to, že v Polsku vás to vyjde levněji než ze slovenské strany Tater. A jak jsem si to zařídil já?

Původní plán byl, že pojedeme společně s kamarádkou a vyzkoušíme i cestu ve spacím voze, ale týden před nástupem jí do toho vlezla brigáda, takže jsem vyrazil sám. A protože jsem chtěl vyzkoušet spací vagón, jel jsem ze Zlína celkem na okolo. Jinak dostat se do Zakopaného není žádná věda. Cestovat můžete vlakem, autobusem nebo vlastním autem.

Cestou na Kasprowy Wierch

Ubytování jsem si opět našel přes Booking.com a na tří noci i se snídaněmi jsem zaplatil 1000,-Kč, což je paráda. Nutno podotknout, že jsem nebydlel přímo v Zakopaném, ale asi 20 km odtud, v Bialom Dunajci. Z této vesničky jsem se do Zakopaného dostával vždy místní autobusovou dopravou. Každých 20 – 30 minut tu totiž jezdí mikrobusy, které vás dovezou až do samotného centra dění. Tady opět dalšími tranzity vyrazíte k místům, která chcete vidět.

Cestou na Svinicu 2301m

Během své návštěvy Polských Tater jsem vylezl pěšky na Kasprowy Wierch 1987m a potom pokračoval směr Svinica 2301m. Proč se tento vrchol jmenuje právě takhle, mi došlo cestou nahoru. Je pravda, že když jsem dorazil na ubytování, byl jsem úplně hotový, ale ten zážitek opravdu stojí za ten výšlap.
Druhý den jsem vyrazil na Morskie oko. Opět stejný scénář, ráno po snídani mikrobusem do Zakopaného a odtud taxíkem, ještě s jednou čtyř člennou rodinkou směr největší jezero ve Vysokých Tatrách.

Morskie Oko 

Pokud pojedete vlastním autem, doporučuji zaparkovat v Zakopaném a odtud jet mikrobusem, který vás doveze až před hlavní vstup do hor. Pokud byste jeli vlastním autem, počítejte s tím, že budete několik kilometrů čekat v koloně, než se dostanete před hlavní bránu. Leda byste vyjeli hodně brzy ráno. Já tam byl ve čtvrtek a ten lem dole vpravo na předchozí fotce, to jsou turisté, kterých tam bývá přes víkend dvojnásobek. Pozor, v Polsku se většinou platí vstupné okolo 10 zlotých za návštěvu.

K Morskiemu oku vede asfaltová silnice, ale místy si můžete cestu zkrátit lesem. Anebo se můžete za poplatek nechat vyvézt koňským potahem.

Poslední den jsem se nechtěl nějak moc zpotit, takže kde jsem mohl, tam jsem se vezl.

Počet online čtenářů: 0
Pošli to dál
  • 23
    Shares

Comments are Closed

© 2019: Zaparime.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress